CHWAŁOWO

Agorturystyka

Nowa Strona

BISKUPIN - Jest to miejsce, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać,  nie można  również nie odwiedzić go będąc u nas. Mieści się zaledwie kilkanaście kilometrów od naszego gospodarstwa. Kolebka naszego Narodu, wspaniałe muzeum - skansen. Regularnie odbywają się tam festyny archeologiczne, przyciągające uwagę dorosłych jak i dzieci. Dotknij historii własną ręką odwiedzając zrekonstruowane tam zabudowania jednej z pierwszych osad na terenie obecnej PolskiGNIEZNO - miasto przesiąknięte historią z przepiękną katedrą w której znajdują się prochy św. Wojciecha - pierwszego polskiego świętego. Malowniczy Stary Rynek . Gniezno - to pierwsza stolica Polski. To właśnie z Gnieznem związana jest legenda o powstaniu państwa Polan ... "tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem nazwę"
MOGILNO - Mogilnonależy do najstarszych osad na pograniczu Wielkopolski i Kujaw jednym z terenów na których kształtowało się państwo polskie. Na cyplu otoczonym wodami jeziora Mogileńskiego i bagnami od przełomu VIII i IX wieku do X wieku istniała osada wczesnośredniowieczna z palisadą i zasiekami. Od X wieku do przełomu XII i XIII wieku na tym samym miejscu znajdował się gród obronny połączony z lądem dwoma mostami. W XI wieku powstał klasztor benedyktynów. Władysław Jagiełło nadał osadzie Mogilno prawa miejskie w 1398roku. Od 1889 do 1910 roku proboszczem w Mogilnie był ksiądz Piotr Wawrzyniak , wybitny działacz społeczny i gospodarczy. Tu również urodził się w 1890roku wybitny psycholog - Kurt Lewin.


OSTRÓW LEDNICKI - - mieście się tutaj muzeum "Pierwszych Piastów", jest ono jedynym w Polsce skansenem o charakterze zarazem archeologicznym, etnograficznym i przyrodniczym. Za panowania Mieszka i Bolesława Chrobrego Ostrów był jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Przypuszcza się że to właśnie tutaj odbył się Chrzest Polski. Z uwagi na ważne miejsce w świadomości narodowej, Prezydent RP w 1994roku nadał temu miejscu tytuł "pomnika historii"LICHEŃ - Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim - Sanktuarium Maryjne. Miejsce kultu, objawień, cudów, uzdrowień. To tutaj znajdują się: cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej,  Cudowne źródełko - dar zdrowienia, Góra Golgota - 25m kamienna góra pokuty, Lasek w Grąblinie - miejsce objawień Matki Boskiej, największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie powstała w 10 lat. Widok zapierający dech w piersiach.
POBIEDZISKA - Skansen Miniatur to park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli z terenów Szlaku Piastowskiego oraz WielkopolskiROGOWOPark Dinozaurów Zaurolandia w Rogowie, jest największym tego typu parkiem w Polsce. Na obszarze blisko 20 hektarów, wzdłuż dwukilometrowej ścieżki znajduje się ponad 80 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Liczne tablice dydaktyczne przybliżają turystom informacje o okresach geologicznych, układzie kontynentów, miejscach odkryć najcenniejszych skamieniałości, trybie życia, sposobach odżywiania poszczególnych okazów, a także o wielkich kataklizmach i hipotezach dotyczących  przyczyn wyginięcia gatunku.STRZELNO - Powstanie miasta związane jest z osobą Piotra Włostowica, wojewody Bolesława Krzywoustego. Uważany jest ona za fundatora kościoła św. Krzyża. W latach  osiemdziesiątych XII wieku w ówczesnej wsi Strzelno założony został klasztor sióstr norbertanek. Prawa miejskie Strzelno uzyskało w 1231roku. Polecane zabytki: rotunda św. Prokopa - największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła, oraz Kościół św. Trójcy - trójnawowa bazylika z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium, powstała XII-XIIIw.
SZLAK PIASTOWSKI - Epoka Piastowska to najpowszechniej znana część polskiej historii. Szlak  łączy szereg miejscowości związanych z początkami państwa polskiego. Niezwykle interesujący pod względem historycznym oraz krajobrazowym. Szlak Piastowski został wytyczony q 1960 roku.Na tym terenie znajdują się trzy z piętnastu obiektów uznanych w Polsce za pomniki historii: Biskupin, Gniezno, Ostrów Lednicki, a nasze gospodarstwo znajduje się niemal w centrum tego szlaku.KRUSZWICA - Legendę o Popielu co go myszy zjadły, chyba każdy zna. W Kruszwicy warte zobaczenia są: ruiny późnogotyckiego zamku z MYSIĄ WIEŻĄ, Kolegiata św. Piotra i Pawła, Stare Miasto, kościół kopułowy św Teresy; Polecam również przejażdżki "Rusałką" po jeziorze Gopło, statek równie stary jak sama Kruszwica.